Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kjóto - chrám Nanzendži (Nanzen-ji)

Kjótský chrám Nanzendži (Nanzen-ji) pocházející ze 13. století je jedním ze slavných míst japonského buddhismu. Tento typický zenový chrám patří sektě „Rinzai“, již od roku 1386 je středobodem dějin japonského zenbuddhismu.

Nanzendži byl původně postaven jako rezidence japonského excísaře Kamejamy a po jeho smrti byl proměněn na zenový chrám. Roku 1386 byl pověřen dozorem nad kjótským Gozan, tedy pěti velkými zenovými chrámy. Během války Ónin v roce 1467 byl poničen, na jeho znovuobnovení pracoval od roku 1605 Išin Suden. Ten požádal Kobori Enšúa, aby před hlavní halou vytvořil rozsáhlou zahradu.

Netrvalo dlouho a Enšú dokázal vystavět velmi jednoduchou a vytříbenou kompozici složenou z 6 přírodních kamenů, které jsou v souladu se svým okolím a přírodou. I když tradiční uspořádání kamenů bylo komponováno v lichém počtu, Kobori Enšú se nebál a projevil velkou odvahu, když se tomuto pravidlu postavil. Navíc si pohrával s prázdným prostorem, což dodává této jinak úzké zahradě dojem otevřenosti a prostornosti. 

Nanzendži

Areál chrámu Nanzendži ukrývá Hódžó – prostory opata, v nichž můžete obdivovat obrazy z období Azuči – Momojama, včetně mistrovského díla Kanó Tanjúa, což v překladu znamená „Tygr pijící vodu“. Malby na stropech a stěnách chrámu ve stylu školy kanó byly prohlášeny za národní památku. Nedaleko objevíte místnost s výhledem na vodopád a do krásné zahrady, kde můžete za malý poplatek ochutnat misku obřadního čaje „mačča“ a sladký zákusek.

Obrovská dvoupodlažní brána Sanmon byla vztyčena v roce 1626 z důvodu, aby byly uspokojeny duše objetí letního obléhání ósackého hradu. Brána údajně poskytovala úkryt legendárnímu japonskému psanci Išikawovi Goemonovi, který byl nakonec stejně chycen a uvařen za živa v železném kotli.

Většina  dnešních budov areálu Nanzendži byla rekonstruována v letech 1611-1691. Tři z dvanácti vedlejších chrámů jsou zpřístupněny veřejnosti po celý rok. Nejzajímavější je Končiin, který se pyšní zahradou s kameny a borovicemi uspořádanými do tvaru želvy a jeřába.Tendžuan se zase honosí elegantní suchou zahradou a malou, ale bujnou zahradou určenou k procházkám. 

Velmi přitažlivou turistickou atrakcí v Nanzendži je akvadukt z červených cihel z roku 1890. Byl postaven v západním stylu jako součást ambiciózního projektu, přiváděl vodu a zboží ze sousední prefektury Šiga do Kjóta. Je prvním počinem japonské architektury v období Meindži.

- jap - 

Další články z Japonska
Národní park Akan 
Nikkó – město slunečního jasu 
Nara – japonský symbol klidu 
Tokijské národní muzeum 
Okajama 

Článek byl zobrazen 11 285 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Zájezdy Japonsko

Poznávací zájezdy do Japonska za bezkonkurenční ceny.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko